KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14488187
nr 1448 8187
Laurentz Carlson
(1900-1974), Sverige
Oljemålning, Fjällandskap. Signerad, daterad 1932. Olja på duk, 33x55, yttermått inklusive ram: 44x66 cm
Laurentz Carlson, svensk Målare och grafiker född i Linköping 1900, död 1974 i Malmslätt.
Utrop:
500 kr
måndag 14 februari 2022
kl 20:47:55
Laurentz Carlson
Läs mer om Laurentz Carlson